O nejúspěšnější školu v soutěžích

Celoroční úsilí a úspěchy našich žáků ve vyhlašovaných soutěžích - od technických, jazykových, ekonomických až po sportovní - bylo završeno oceněním Krajského úřadu Plzeňského kraje. Stejně jako loni jsme se probojovali mezi nejlepší trojici škol v kraji a získali nejen diplom ale i krásnou skleněnou trofej.

Další ocenění pro INFIŠ!

Koncem června 2015 se školní časopis INFIŠ dočkal dalšího významného ocenění. Jako finalista soutěže o Nejinspirativnější středoškolský časopis 2014 získal čestný diplom a redakční kartu Odborového svazu novinářů a pracovníků médií České republiky, díky které mohou členové redakce navštěvovat muzea a výstavy po celé Evropě. I přesto, že se INFIŠ neumístil na prvních třech pozicích, je účast na této soutěži velkým přínosem a motivací do další redakční práce. Nutno připomenout, že byl INFIŠ jediným finalistou z Plzeňského kraje. Během listopadu 2015 budou zveřejněna kritéria příštího ročníku soutěže, které by se náš časopis měl opět účastnit.

A co jsme dělali v závěru školního roku?

Od 26. června 2015 jsme vyplnili vždy část dne aktivitami ve škole a zbytek dne aktivitami mimo školu. Kromě stěhování nábytku do nových učeben a zapojení počítačů jsme navštívili řadu míst formou exkurzí nebo výletů…

Některé třídy se s námi o své žážitky podělily...

Třída 1A se vydala na sever. Putovali jsme krásnou přírodou po upravených stezkách na samém okraji města. Po cestě jsme sledovali meteorologické jevy (zpočátku s obavami oblačnost a srážky, pak i sluneční svit), četnost a rozmístění odpočinkových prvků (lavičky jsou ve velmi dobré kondici, kéž to tak vydrží i nadále) a nádob na odpadky (je jich vskutku dostatek, kdo opravdu chce, má šanci uložit odpad na místě k tomu určeném), živočichy větší i menší (nejen ryby a labutě, ale i miniaturní žabičky), aktuálně kvetoucí rostliny (vodní i suchozemské) a také další školní výpravy, které měly podobný nápad jako my. I přespolní s jistotou hlásili Šídlovák, Kameňák, Senečák, Bolevák (jen Košinář jsme netrefili). No ano, Bolevecké rybníky...

My z 1F jsme závěr školního roku prožili ve Škodaland parku, kde jsme si zaskákali na trampolíně, jezdili na kolečkových bruslích, slunili se a pozorovali nutrie v Borské přehradě. V pátek jsme si po úklidu učebny a šaten vyrazili do kina na film Mad Max, kde studenti procvičili anglický jazyk a stali se svědky boje dobra proti zlu. V pondělí jsme se vydali Sigmundovou stezkou ke Kolomazné peci a přes čtyři rybníky se prošli až k Boleveckému rybníku. Na závěr jsme si zasportovali ve venkovním fitness centru.

Třída 1M vyrazila 26. 6. na procházku v oblasti Bolevecké rybniční soustavy. Pod vedením pana učitele Haišmana a za doprovodu paní Polanové jsme se probíjeli obtížným lesním terénem a seznamovali se se zajímavými přírodními krásami a také s historickými zvláštnostmi, jako je kolomazná pec. Pro některé příjemnou procházku, pro jiné životní výkon, v délce asi 5 kilometrů, jsme nakonec všichni zvládli a výšlap zakončili opékáním buřtů na Šídlovském rybníce. V pondělí 29. 6. navštívila třída 1M klasický lovecký zámek Kozel, prohlédla si zámecké zahrady, vyhlídkový altánek na Marině skále. Žáci pozorovali floru a faunu u Kornatického rybníka. Zpestřením pro žáky byly probíhající promoce na zámku.

V závěru školního roku jsme se vydali se třídou 2.A za kulturou. Nejprve jsme navštívili výstavu G. Lindauera, kde nám pan průvodce poskytl opravdu podrobný výklad o autorovi, jeho obrazech i jeho životě na Novém Zélandu. Výstavu nám zpestřila nečekaně skupina konzervatoristů, kteří v tomto sále s výbornou akustikou zahráli na klavír. Navštívili jsme i další výstavy a to ve Vědecké knihovně. Šlo o výstavy Mozaiky z Raveny a Aquila křižovatka Evropy. V pondělí jsme vyrazili na dlouho plánovaný výlet do Klatov. Navštívili jsme Klatovské katakomby. Jde o unikátní podzemní prostory klatovského jezuitského kostela s výstavou mumií.

Třída 2. F měla v pondělí 29. června 2015 sraz na konečné zastávce trolejbusu č. 16 na Doubravce, odkud žáci s dozorem vycházeli směrem na nedalekou rozhlednu Chlum. Studentům nevadil ani drobný déšť, cestu k rozhledně zdolali v krátkém časovém úseku. Během chůze mohli obdivovat rozmanitost lesních porostů, dýchali příjemný vzduch, který díky vlhku ještě nabíral na své intenzitě. Nahoře si po nutné svačině prohlédli samotnou stavbu, bohužel pouze zvenku, jelikož je v pracovních dnech zavřená. Mimoto si mohli přečíst historické údaje o vzniku rozhledny a jejím vývoji do současnosti. Největší překvapení přinesla informace o tom, že se v době 2. světové války komplex, tehdy i s hotelovým zařízením, těšil velké popularitě a početných návštěv hostů. Při zpáteční cestě sledovali žáci krásy nepříliš vzdáleného přírodního parku Horní Berounka.

Třída 2M zakončila školní rok sportovními a pohybovými aktivitami v Borském parku. Díky slunečnému počasí jsme se příjemně protáhli a zasportovali. Nejvíce nás zaujali petanque, frisbee, badminton a softtenis.

V posledních dnech školního roku spojila 3A pohyb, poznání i zábavu. Bez použití městské hromadné dopravy (což se samozřejmě některým nelíbilo) obešla několik zajímavých míst. Žáci si na výstavě připomněli události 2. světové války, dohadovali se i o jídelníčku sestaveném v jenom z přídělů. Uvědomili si, že umění má velmi různé podoby, například když zdolávali schody na exponátech výstavy DEPO 2015 nebo si prohlížely sochy Ley Vivot, sedící na lavičkách v centru Plzně, případně hodnotili pomník generála Pattona či kašny na náměstí. Zaujala je i prohlídka pivovaru, při které díky závěrečné ochutnávce zapojili opravdu všechny smysly.

V posledních dnech školního roku se 3E snažila vstřebat trochu historie a kultury na základě výstav, které jsme navštívili. Jednalo se např. o výstavu Plzeňané a II. světová válka nebo o nový pomník generála Pattona. Expozice v DEPO 2015 se zdála v počátku nezáživná, ale nakonec si každý našel způsob, jak se zabavit a trochu i pochopit kreativitu výstavy. Závěrečná exkurze v pivovaru Plzeňský prazdroj byla už více méně odměnou na konec školního roku.

A ani žáci ubytovaní na domově mládeže nezaháleli... Nastal konec roku, a jako oslavení našich úspěchů jsme si chtěli udělat radost a stejně jako každým rokem jsme se měli vydat na Šídlovák, rozdělat si oheň a opéct si špekáčky. Ovšem nás špatné počasí zahnalo zpět do našich nor. My jsme se ale nezalekli, využili jsme stříšky na našem dvorečku a s dobrým pocitem, že jsme zvítězili nad podnebím, jsme si každý dal do nosu. Samozřejmostí k buřtům byl kečup a hořčice, bez těch by to přeci nebyla grilovačka na dvorku.

V úterý 30. června jsme rozdali vysvědčení a na dva měsíce naše škola utichla…

Deskové hry

Třída 2. A zavítala 24. 6. 2015 na ZČU. Nejdříve nás čekala krátká exkurze v některých nových laboratořích univerzity. Poznali jsme laboratoř aplikované fyziky, kybernetiky i mechaniky. Nejvíce nás asi zaujala laboratoř, kde se vyrábí hologramy. Byla to tajemná temná místnost s mnoha zajímavými ukázkami hologramů. Dnes už také víme, k čemu se dají v praktickém životě hologramy využít. Pak už jsme se přesunuli do místní studovny, kde pro návštěvníky byly připraveny deskové hry. Her tu byly desítky a každý si mohl kteroukoliv z těchto her vyzkoušet. K dispozici nám byli i velmi ochotní hráči-instuktoři, kteří ochotně všem vysvětlovali pravidla. Mnozí byli opravdu nadšeni, takže doufáme, že některá z těchto her najde místo i v jejich volném čase.

Letní olympiáda dětí a mládeže ČR v Plzni

V letošním roce hostila Plzeň ve dnech 14. – 18. června 2015 VII. letní olympiádu dětí a mládeže. Naší školy se olympiáda dotkla ve velkém rozsahu, část žáků naší školy a 3 učitelé se podíleli na její organizaci a zbytek žáků se svými učiteli během jejího trvání průběžně navštěvovali jednotlivá sportoviště a fandili soutěžícím. Na našem domově mládeže byli ubytovaní soutěžící s jejich trenéry.

A zde je pár postřehů z „olympijského týdne“…

Začátkem týdne jsme zavítali na atletický stadion na Skvrňanech, kde jsme mohli podpořit z tribuny se hned několik zástupců z řad atletů hájících barvy Plzeňského kraje. Na vlastní oči jsme spatřili strhující podívanou v podobě bitvy o postupová místa do finále například v běhu na 400 metrů dívek, kam se probojovala po velmi napínavém závěru v cílové rovince i zástupkyně z našeho kraje. Ihned po prvním dni v roli fanoušků jsme tak byli přesvědčeni, že i v dalších dnech nás čeká zajímavá sportovní podívaná.

Třída 2.A prožila svůj "sportovní týden" velmi úspěšně. Hned v pondělí jsme byli organizátorem soutěží v jachtignu velmi důkladně a zajímavě seznámeni s pravidly tohoto sportu a naši žáci byli zároveň pozváni, aby si tento neobvyklý sport přišli sami vyzkoušet. Mezi naše největší "úlovky" ovšem patří společná fotka s našim úspěšným olympionikem Vavřincem Hradílkem, kterou přikládáme. A ještě krátká citace z internetového článku, který 17. 6. vyšel na oficiálních stránkách LODM:

10:40 O chvíli později se přesouváme jen o kousek dál, na utkání v házené, kde momentálně soupeří Středočeský a Královéhradecký kraj.

10:55 Těsně před odchodem si Hradílka všimla skupinka studentů, která za vodním slalomářem vyslala s prosbou o společnou fotku do kroniky svou třídní učitelku. Ta pak s úsměvem přiznala, že si studenti úspěšného olympionika raději ještě „vygooglili“. "

// BBCLONE STATISTIC